Gdy mamy już jeden dom, jednak z dowolnych powodów potrzebujemy więcej przestrzeni, to świetnym pomysłem może okazać się jego rozbudowa. Wiadomo, że budowanie kolejnego budynku od zera wiąże się z ogromnymi kosztami i w takim przypadku nie zawsze może okazać się opłacalne. Dlatego rozbudowa to jest to.
Jednak zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy poznać możliwości naszej działki. Oczywiście rozbudowując istniejący dom też musimy przestrzegać zachowania odpowiednich odległości od jej granic, dlatego nie zawsze okaże się to możliwe. Trzeba też będzie sprawdzić zapisy planu miejscowego. Ważna też jest obecna kondycja domu, który chcemy rozbudować. Kiedy jest on już naprawdę stary i nie pierwszej jakości, może to się okazać dość ryzykownym posunięciem. Poza tym dobranie odpowiednich materiałów budowlanych w takim przypadku może się także okazać dużo trudniejsze. Dlatego zanim zaczniemy cokolwiek na dobre planować, musimy się upewnić, że da się u nas coś takiego zrealizować. Kiedy już wiemy i okazało się, że nic nam nie stoi na przeszkodzie, to możemy przejść do działania. Wtedy będziemy musieli odkopać fundamenty naszego domu. Niezbędne okazuje się poznanie ich stanu i głębokości. Bez tego łatwo popełnić błąd. Musimy też sprawdzić izolacje oraz to, czy fundamenty nie wymagają poprawek. Kiedy pojawią się problemy z konstrukcją, będziemy musieli wprowadzić wzmocnienia i drobne modyfikacje.
Musimy posiadać też odpowiednie pozwolenie na rozbudowę naszego domu. Aby je otrzymać będziemy musieli dostarczyć trochę dokumentów. Potrzebna nam będzie ekspertyza techniczna, ocena geotechniczna gruntu i inne.
Aby rozbudowa domu miała sens, zawsze najpierw musimy to przeliczyć. Musimy wziąć pod uwagę, że wiąże się często z podwójnymi kosztami. Musimy bowiem najpierw zniszczyć część naszego domu, po to by później postawić coś nowego, a o tym często zapominamy.