Coś w tym jest, że kiedy rozpoczynamy budowę domu to często nie do końca wiemy o takich podstawach, jak na przykład czym są fundamenty, a później, po zakończeniu całego procesu, jesteśmy ekspertami do spraw budowy. Oczywiście co to jest fundament każdy wie. Mniej więcej. Lecz gdyby jednak zapytać o szczegółową definicję przeciętnego obywatela naszego kraju, to nie umiałby zdecydowanie udzielić odpowiedzi na nasze pytanie. O fundamentach wiemy tyle, że są ważne, że buduje się je jako pierwsze, że są w ziemi i że utrzymują ciężar naszego domu. Mniej więcej tyle większość z nas potrafi wyjaśnić. Jednak temat fundamentów jest trochę bardziej rozległy i może warto trochę bardziej się z nim zapoznać.
Przede wszystkim fundamenty muszą zostać położone w sposób prawidłowy, by zapewniały trwałość całego budynku. Co prawda możemy je wykonać samodzielnie, jeśli jednak ważna dla nas jest stuprocentowa poprawność i jakość (a w tym przypadku zdecydowanie powinna być), warto jest zatrudnić fachowców, którzy zajmą się tym dla nas. W fundamentach oczywiście ważne jest to, by skutecznie podtrzymywały całą konstrukcję domu. Jednak do ich zadań należy także zapewnienie prawidłowej wilgotności i izolacji przed zimnem. Raz wykonane powinny wytrzymać mnóśtwo lat. Mają nie sprawiać nam żadnych problemów przez całe nasze życie, a nawet jeszcze dłużej. Budując fundamenty, musimy zawsze mieć na względzie jakość i rodzaj gleby, na jakiej je stawiamy, występowania wód gruntowych, jeżeli są to w jakiej ilości, oraz jeszcze kilka innych czynników.
Fundamenty to nie byle co. Ich średnia waga wynosi aż 7,5 tony. Dla porównania ciężar przeciętnego domu to z kolei 50 ton. 50 ton, które spoczywa na 7,5 tony. Wyobrażasz to sobie? Jeżeli tego ciężaru odpowiedni się nie rozłoży, to wszystko skończy się raczej źle.